in

Tarihin En Cüretkar 5 Banka Soygunu

Soyguncular milyonları çalmak için tüneller, patlayıcılar ve hatta sörf tahtası tamir köpüğü kullandılar.

Neden bankalar soyulur? Çünkü paralar oradadır. Bu söz genellikle yanlış bir şekilde ABD’li banka soyguncusu “Slick Willie” Sutton’a atfedilir, ancak doğrudur. Bankalar, kasalarında bulunan tüm para, mücevherler, hisse senedi sertifikaları ve diğer değerli eşyalar nedeniyle tarihsel olarak soyguncular için büyük hedefler olmuştur.

Aşağıda yer alan soygunların da gösterdiği gibi, insanlar bir bankayı soymak için büyük çaba harcarlar. Bu çabalar gizli tüneller kazmayı, duvarları patlatmayı, banka yöneticilerini kaçırmayı ve alarmları sörf tahtası tamir köpüğüyle etkisiz hale getirmeyi içerir. (Film Point Break’teki sörfçü/soyguncuların bunu hiç düşünüp düşünmediğini merak ediyor insan.)

İşte soyguncuların milyonlarla kaçtığı beş cüretkar banka soygunu.

Baker Street Banka Soygunu

annotated photo robbery 1200x7991391055203185134537 1
Baker Street Banka Soygunu

Arthur Conan Doyle’un Sherlock Holmes hikayelerinden biri olan “Kızıl Saçlılar Birliği”nde, bir grup adam yakındaki bir binadan bir tünel kazarak bir banka kasasını soymaya çalışır. Hikayenin yayımlanmasından seksen yıl sonra, kurgusal Holmes’in yaşadığı sokakta çok benzer bir soygun gerçekleşti.

1971 yılında, bir grup soyguncu Londra’daki Baker Street’teki Lloyds Bank şubesinin yakınında zemin kattaki bir dükkânı kiraladı. Grup, bankanın kasa kiralama kutuları ile dolu bir kasası olduğunu ve yol çalışmaları nedeniyle kasanın zeminindeki alarm sensörlerinin kapatıldığını ve yanlış alarmlar verdiğini keşfetmişti. Kiralanan dükkândan, soyguncular Eylül ayının başlarında kasanın zeminine ulaşmak için bir tünel kazdılar.

Amatör radyo meraklısı Robert Rowlands, soygun sırasında soyguncuların telsiz konuşmalarını duydu ve polisi uyardı. Polis, soyguncular içerideyken Baker Street şubesindeki kasa kapısını kontrol etti; ancak kapı hala kilitli olduğu için bir sorun olduğunu düşünmediler.

Soyguncular, yaklaşık 3 milyon İngiliz sterlini (o zamanın yaklaşık 7 milyon ABD doları ve bugünün 51 milyon doları) ile kaçtılar. Ancak, soygunculardan biri tünel kazdıkları dükkânı kiralamak için kendi adını kullanma hatasını yapmıştı ve bu dikkatsizlik, onun ve soyguna karışan diğer üç kişinin yakalanmasına yol açtı.

United California Bank Soygunu

the united california bank heist a tale of robbery and betrayal4912944001396219806
United California Bank Soygunu

1972 yılının 24 Mart’ında, Laguna Nigel, California’daki United California Bankası’na, Başkan Richard Nixon’ın oraya yaklaşık 30 milyon dolarlık illegal kampanya fonu sakladığı bir ihbar üzerine bir grup soyguncu girdi. Ohio’dan uçarak gelen soyguncular, tahmini 12 milyon dolar çalarak o zamana kadar Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en büyük banka soygununu gerçekleştirdiler.

Söylentiye göre, bu 30 milyon dolar aslında Uluslararası Kamyoncular Birliği’nin eski başkanı Jimmy Hoffa’dan bir rüşvet olmuştu (Nixon, Hoffa’nın hapishane cezasını 1971 yılında hafifletmişti). Soygun ekibinin lideri Amil Dinsio idi ve soygunu gerçekleştirmek için yeğeni, kardeşi, kayınbiraderi ve diğer iki adamı da ekibe dahil etmişti.

Dinsio’nun yeğeni Harry Barber, 2019 yılında Daily Beast’e yaptığı açıklamada, “[Nixon] zaten bizim favori insanımız değildi,” dedi. “Bize Nixon’ın bazı paraları sakladığı söylendi. Biz de düşündük ki, kimseye ağlayamaz. Kime ağlayacak? Kendisi çalmıştı zaten!”

Altı kişilik ekip, bankanın alarm sistemini bir sörf tahtası tamir köpüğü ile etkisiz hale getirdi. Cuma günü bankanın çatısına dinamit kullanarak bir delik açtılar ve tüm hafta sonunu kasayı karıştırarak geçirdiler. FBI sonunda soyguncuları takip etti ancak hala belirsizlik var; çalınan para gerçekten de Nixon’ın gizli kasasının bir parçası mıydı?

Northern Bank Soygunu

northern bank robbery8334629385031268625
Northern Bank Soygunu

2004 yılının Noel’e bir gün kala, Kuzey İrlanda’da bir grup maskeli soyguncu, Belfast’taki Northern Bank’ın merkezinde çalışan iki banka yöneticisinin evlerine geldi. Yöneticilerden Chris Ward ve Kevin McMullan’ın ailelerini rehin aldılar ve Ward ile McMullan’ın, bankadan para çalmak için kendilerine yardım etmezlerse ailelerini öldüreceklerini tehdit ettiler.

Ertesi gün, Ward ve McMullan, kaçırıcıların talepleri doğrultusunda hiçbir şey olmamış gibi işe geldiler. O akşam, banka kapandıktan sonra Ward ve McMullan, rehin alıcılar için kasayı açtılar ve soyguncular yaklaşık 26.5 milyon İngiliz sterlini (o zamanın yaklaşık 42.5 milyon ABD doları) ile kaçtılar.

Polis, görünüşte kanıt olmaksızın soygunu İngiliz yönetimi karşıtı İrlanda paramiliter örgütü IRA’ya yükledi. Bu suçlamalar, Birleşik Krallık içindeki Kuzey İrlanda barış sürecine zarar verdi. Ancak, soygunun üzerinden geçen 18 yılda hiç kimse bu olaydan dolayı suçlanmadı.

Ortadoğu İngiliz Bankası Soygunu

s abbae041b49aca9a1244520c338ed488a0cac6f48866813089970093924

Orta Doğu İngiliz Bankası Soygunu, Ocak 1976’da Lübnan İç Savaşı’nın kaosu ortasında, Guinness Dünya Rekorları’na göre gerçekleştirilen en büyük kasa soygunlarından biridir.

Hedef, Beyrut’taki British Bank of the Middle East’ti. Grup, bankanın bir Katolik kilisesi ile paylaştığı duvarı patlayıcılar kullanarak delerek içeri girdi. Çilingirler kasayı açtıktan sonra, soyguncular altın barlar, hisse senetleri, mücevherler ve çeşitli para birimleriyle tahmini 20 ila 50 milyon dolar arasında bir değerdeki eşyalarla kaçtılar.

İngiliz ve Amerikan medyası, soyguncuların Filistin Kurtuluş Örgütü ile bir bağlantısı olduğunu iddia etmesine rağmen, bu soyguna ilişkin hiç kimse hiçbir zaman suçlanmadı.

Banco Central Soygunu

gettyimages 1144607512255654477705515739
Banco Central Soygunu

2005 yılında, bir grup soyguncu Brezilya’nın Fortaleza şehrinde bir yapay çim şirketi adına bir bina kiralamıştı. Gerçekte grup sentetik çim üretmiyordu – 250 fit uzunluğunda bir tünel kazıyorlardı, şehrin Banco Central Bankası şubesine doğru.

Soyguncular, kiralanmış binadan bankaya kadar uzanan tüneli kazmak için yaklaşık üç ay harcadılar. Ağustos’un ilk hafta sonunda, ekip banka zeminini delip 150 milyon Brezilya reali (o dönemde yaklaşık 70 milyon ABD doları) çaldı. Hırsızlığın gerçekleştiğini banka çalışanları pazartesi günü fark ettiler.

İki ay sonra, soygunun lideri olduğu iddia edilen 26 yaşındaki Luis Fernando Ribeiro kaçırıldı ve fidye karşılığında rehin tutuldu. Ailesi 890.000 dolar fidye ödedikten sonra, kaçıranlar onu öldürüp cesedini Rio de Janeiro dışındaki bir yola bıraktılar. New York Times o dönemde bazı Brezilya savcılarının polis memurlarının Ribeiro’nun kaçırılmasında ve cinayetinde rol aldıklarını düşündüklerini bildirdi.

Lufthansa Soygunu

Sizler için paylaştığımız bir başka yazımız Lufthansa Soygununa gitmek için tıklayın.

Bonus İçerik

Büyük Banka Soygunu Yapan Hacker Grubu

Okusana.ORG sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.