6 Cesur Tren Soygunu: Tarihin En Çarpıcı Hırsızlık Olayları

Jesse James ve Butch Cassidy gibi tanınmış hırsızların yaptığı büyük soygunlardan, Hint siyasi muhaliflerin bir çete tarafından düzenlenen bir baskına kadar, tarihin en cesur tren soygunlarından altısını keşfedin.

#1 Jesse James’in Hayal Kırıklığı Olan Tren Soygunu

jesse james train robbery8502068081750124894

Meşhur haydut Jesse James, genellikle bir banka soyguncusu olarak hatırlanmasına rağmen, hareket halindeki bir treni soyan ilk haydutlardan biriydi. En erken bu soygunlar, 21 Temmuz 1873 akşamı, Iowa’nın Adair yakınlarında gerçekleşti. Tren seferi hakkında bilgi topladıktan sonra, James ve çetesi Chicago, Rock Island and Pacific Railway üzerindeki bir rayı gevşettiler.

Hedeflerinin kör bir virajı döndüğü sırada, hırsızlar bir halat kullanarak rayı çıkardı ve lokomotifin raydan çıkıp hendekte devrilmesine neden oldu. Kazada makinist öldü, bir başka adam ciddi şekilde yaralandı, ancak diğer vagonlar rayda durabildi.

Beyaz bez maskelerle gizlenmiş olarak, soygunculardan ikisi”muhtemelen Jesse ve kardeşi Frank”tren vagonlarına bindi ve ABD Express Şirketi’ne ait bir kasayı aradı. Çete, içinde büyük miktarda altın bozuntusu olduğuna inandırılmıştı, ancak açtıklarında sadece mütevazı bir 2,000 dolar buldular.

Hayal kırıklığına uğrayan adamlar, şaşkın yolcuların paralarını ve değerli eşyalarını soydu. Adair soygunu, sade cesareti nedeniyle halkı şaşırttı ve Jesse James’in halk kahramanı ve ünlü bir suçlu olarak ün kazanmasına büyük katkı sağladı.

#2 1963’teki Büyük Tren Soygunu

the great train robbery wallpaper2286421524070333631

İngiltere tarihinin en büyük tren soygunu 1963 yılında gerçekleşti. 15 hırsız çetesi, Royal Mail treninden bugünün parasıyla 60.5 milyon dolar değerinde olan 7 milyon doları aşkın banknot çaldı. Soygun, 8 Ağustos sabahının erken saatlerinde Sears Crossing adı verilen bir ray kesiminde sahte bir kırmızı sinyal lambası kurarak gerçekleştirildi.

Lokomotif lambaya geldiğinde, kayak maskeli onlarca adam ortaya çıktı, şoförü metal bir çubukla dövdü ve çoğu vagonu ayırdı. Şoförü geri kalan vagonları treni bir mil yukarıdaki bir buluşma noktasına taşımaya zorladıktan sonra, hırsızlar insan zinciri oluşturarak 120 çuval parayı”çoğunluğu tedavülden kaldırılacak banknotlar içeren” orada bekleyen 3 tane araca hızla aktardı.

Soygunun ardından hırsızlar birkaç gün boyunca yakındaki bir çiftlik evinde saklandılar ve çalınan iki buçuk ton nakit para ile Monopoly oynayarak kutladılar. Bölgedeki yoğun polis varlığından korkan hırsızlar sonunda ganimeti paylaşıp dağıldılar.

Polis daha sonra olay yerine çağrıldı ve hırsızları izlemelerine yardımcı olan deliller arasında, çetenin Monopoly oyun tahtasındaki parmak izleri de bulunuyordu. Çetenin on iki üyesi sonunda tutuklandı ve toplamda 307 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

#3 1855’in Büyük Altın Soygunu

i2846295145191835231998908

Çoğu tren soygunu silahlı haydutlar tarafından işlenen yüksek profilli suçlar olsa da, Büyük Altın Soygunu demiryolu için bir tür kedi hırsızlığıydı. Soygun, 1855 yılında Paris’te ortaya çıktı; yetkililer Londra’dan gönderilen dört kilitli kutuda bulunan altının kısmen kurşun saçmalarıyla değiştirildiğini keşfettiler. Kutular çift kilitle kasanın içinde tutulmuş ve herhangi bir müdahale işareti göstermiyordu.

İngiltere ve Fransa arasındaki tren yolculuğu sırasında yaklaşık 12,000 İngiliz poundu değerindeki altın külçeleri, modern gün para birimiyle yaklaşık 1.5 milyon dolar değerinde, sadece kaybolmuştu.

Polis daha sonra öğrenecekti ki, suç iyi planlanmış bir içeriden işti. İstasyon şefi ve tren bekçisi ile işbirliği yapan kafadarlar Edward Agar ve William Pierce, kasa anahtarlarının balmumu izlerini elde etmiş ve titizlikle kopyalarını yapmışlardı. Soygun gecesi, adamlar kendilerini beyefendi kılığında giydirip Londra’dan kalkan trenle seyahat ettiler ve kurşun dolu valizlerle bindiler.

Yolculuk sırasında Agar ve Pierce, bagaj vagonunda saklandılar ve kopyaladıkları anahtarları kullanarak kasaları açtılar. Altını sahte kurşun ağırlıklarıyla değiştirdikten sonra kutuları tekrar kapattılar ve yağmayı valizlerinde gizleyerek treni Dover’da terk ettiler. Soygun mükemmel bir suç olacaktı ama Agar, ayrı bir suçtan tutuklandıktan sonra yetkililere itiraf etti. Polis kısa süre sonra diğer suç ortaklarını da yakaladı.

#4 Kakori Tren Soygunu

kakori jpg 1200x9001752855168954030508

Çoğu tren soygunu kör bir hırsla ilham alırken, Hindistan’da 1925 yılındaki Kakori Tren Soygunu bir siyasi protesto eylemi olarak görüldü. Soygun, İngiliz sömürge yönetiminden Hindistan’ı özgürleştirmeyi amaçlayan militan devrimcilerin oluşturduğu Hindustan Cumhuriyet Birliği’nin (Hindustan Republican Association – HRA) işiydi.

HRA, isyanlarını finanse etmek için sık sık soyguna başvuruyordu ve 9 Ağustos 1925’te şimdiki Uttar Pradesh’de bir İngiliz trenini hedef aldılar.

Tren Kakori kasabasına yaklaştığında, Ram Prasad Bismil tarafından yönetilen on silahlı devrimci, korumaları yenerek lokomotifi ele geçirdi ve tüm vagonları durdurdu. Diğer adamlar nöbet tutarken, dört soyguncu koruma vagonuna gidip çekiçlerle İngiliz kasasını parçalayarak içinde para torbaları bulunan bir kasaya girdi.

On devrimci hepsi yaralanmadan kaçmayı başardı, ancak soygun sırasında bir yolcu kazara vurularak öldü. Bir aydan fazla süreyle yakalanmaktan kaçtılar, ancak Eylül ayına gelindiğinde tren soyguncuları ve yaklaşık 30 devrimci daha tutuklandı. Bismil ve üç diğer adam daha sonra 1927’de idam edildi.

#5 Rondout Tren Soygunu

D0B1D0B5D0B7D0B7D0B0D0B3D0BED0BBD0BED0B2D0BAD0B0123983800745288815997

Amerikan tarihindeki en büyük tren soygunu, “Newton Boys” olarak bilinen dört Texaslı kardeşin işiydi. Kardeşler, suç dolu kariyerleri boyunca en az 60 banka ve altı treni soymuşlardı. Bu soygun, 12 Haziran 1924 gecesi gerçekleşti.

Bir yolsuz posta müfettişinden aldıkları bir ipucuyla, Newton kardeşlerden ikisi Chicago, Milwaukee ve St. Paul Demiryolu’nda bir posta trenine bindi. Mühendise silah çekerek treni durdurdular ve Rondout, Illinois yakınlarında diğer çete üyeleri küçük bir araç filosuyla bekliyordu.

Hırsızlar daha sonra yolcu vagonlarının pencerelerine zararlı formaldehit içeren şişeler attılar ve trenin 17 silahlı posta memurunu nefes almakta zorlanır hale getirdiler. Korumalar teslim olduğunda, soyguncular 3 milyon dolarlık nakit ve tahvil içeren birkaç posta çuvalıyla kaçtılar.

Çete araçlarıyla kaçmayı başardı, ancak soygun sırasında bir suç ortağı yanlışlıkla birkaç kez Newton kardeşlerinden birini vurdu. Hırsızlar daha sonra Chicago’da tıbbi yardım almaya çalışırken yakalandılar.

#6 Wilcox Tren Soygunu

b2a0614d5ddad4e373cce8df78e7033c8802376165726748626

19.yüzyılın sonlarında, Robert LeRoy Parker ,daha çok “Butch Cassidy” takma adıyla tanınan “Vahşi Çete” adlı bir tren soyguncuları çetesini yönetti. Bu soyguncu grubu birkaç demiryolu soygunundan sorumluydu, ancak belki de en ünlüleri Wyoming’deki 1899 Wilcox Tren Soygunu kadar olmadı. Baskın, Union Pacific Demiryolu tarafından işletilen iki kısım trenin ilk bölümünü durdurmak için erken saatlerde 2 Haziran’da başladı. Lokomotif durduğunda, iki maskeli adam trene bindi ve makinisti yakındaki bir köprüyü geçmeye zorladı. Son vagon boşluğu temizlediği anda, soyguncular köprüyü dinamitle patlattılar ve yaklaşan ikinci treni diğer tarafda mahsur bıraktılar.

İlk bölümü izole ettikten sonra, hırsızlar ekspres ve posta vagonlarında bulunan memurlara kapılarını açmalarını emrettiler. Memurlar reddettiğinde, soyguncular sadece dinamit çubuklarıyla kapıları patlattılar, sersemlemiş insanları kenara ittiler ve bir kasa açmak için daha fazla patlayıcı kullandılar. Toplamda çete, dağlara kaybolmadan önce yaklaşık 30,000 dolarlık imzalanmamış banknotla kaçtı. Demiryolu soyguncuları olarak yaptıkları bu maceralar daha sonra 1903 tarihli sessiz film “The Great Train Robbery”yi ilham verdi.

Bu soygunlara’da bakabilirsiniz

Tarihin En Cüretkar 5 Banka Soygunu

Lufthansa Soygunu: Amerikan Tarihinin En Büyük Nakit Soygunu


Okusana.ORG sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir Cevap Yazın