Gelmiş Geçmiş 5 Efsanevi Vahşi Batı Haydudu

GelmiC59FGeC3A7miC59F5EfsaneviVahC59FiBatC4B1Haydudu 20240713 145702 0000

Jesse James. Billy the Kid. Butch ve Sundance. O kadar şiddet içeren suç tarihlerine rağmen, sembolik statüleri devam ediyor.

Tren soygunları. At hırsızlığı. Sığır hırsızlığı. Çatışmalar. Soğukkanlı cinayetler.

Vahşi Batı’nın en meşhur haydutları, hikayeleri Amerikan basınının erken dönemlerinde yayımlanmasından beri cesur soyguncular ve kılıç sallayan katiller olarak romantize edilmiştir. Birçok açıdan, onların anlatıları, cep romanlarında, TV şovlarında ve Hollywood filmlerinde, sert bireycilik ve öncü ruhun sınıra uygun ideallerine uydurulmuştur.

Jesse James

3cc803106c88b77e671b222e938109ca3819572290101508784

1847’de Missouri’nin Clay County bölgesinde doğan Jesse James, Konfederasyon destekleyen ve köle sahibi bir ailenin bir parçası olarak büyüdü. 1864’te genç biriyken, James ve kardeşi Frank, onlarca Birlik askerini öldürmekten sorumlu olan gerilla birimine katıldı.

Bazı tarihçilere göre, James asla İç Savaş’ı durdurmadı; secesyonist nedenin mağlubiyetine duyduğu öfkeyi banka, tren ve sahne koçlarını soymak kariyerine çevirdi. Zaman zaman kendisini modern bir Robin Hood olarak gördü, ilerici Rekonstrüksiyon destekçilerinden çalan ve yoksullara veren biri olarak.

Missouri Eyalet Tarihi Topluluğu’na göre, James-Younger çetesi geniş bir alanda faaliyet gösterdi, Iowa’dan Teksas’a ve Batı Virginia’ya kadar. 1860 ile 1882 arasında toplamda 20’den fazla banka ve tren soygunu işlediklerine inanılıyor ve toplamda 200,000 dolarlık bir mal varlığı ele geçirdiler. Genellikle bireysel yolcuları değil, tren kasalarını soymaya odaklandılar, ancak yollarına çıkan birçok insanı acımasızca öldürdüler.

Gazeteler James’ten bahsetmeye başladıkça, onun ilgiye olan sevgisi arttı.

“O, cesurdu; gün ortasında banka soygunları planlıyor ve geri dönüşü olmayan trenleri durdurarak, o dönemin en güçlü makineleri olan demiryolu lokomotiflerini soyuyor ve başarıyla kaçıyordu,” Bill Markley Billy the Kid ve Jesse James: Efsanevi Batı’nın Haydutları kitabında yazdı.

James’in efsanesi, Konfederasyon yanlısı gazeteci John Newman Edwards’ın yardımıyla büyüdü; Edwards, James’in Robin Hood mitolojisini devam ettiren biri olarak tanınıyordu. Edwards tarafından yayınlanan bir mektupta James şunları yazdı: “Biz hırsız değiliz, cesur soyguncularız. Bu ismi gururla taşıyorum, çünkü Büyük İskender, Jül Sezar ve Napolyon Bonapart da cesur soygunculardı.”

Ancak zenginlerden çaldığı halde, James’in yoksullara yardım ettiğine dair herhangi bir kanıt yok.

1881’de Missouri valisi, Jesse ve Frank James’in yakalanması için 10,000 dolar ödül ilan etti. James, 34 yaşındayken, 3 Nisan 1882’de bir suç ortağı olan Robert Ford tarafından vurularak öldürüldü; Ford cinayetten suçlu bulundu ancak vali tarafından affedildi.

Billy the Kid

illustration 37152012457267829627

Vahşi Batı haydudu Billy the Kid olarak bilinen Henry McCarty’nin efsaneye göre, 21 yaşına bastığı ölümüne kadar olan sürede, sığır hırsızlığı yapmış, silahşör olarak ün kazanmış, cinayet işlemiş ve kaçmış olduğu söylenir. Gerçeklik ise muhtemelen dokuz kişiye yakındır. Ancak Henry McCarty’nin, daha sonra William Bonney olarak bilinen “the Kid” olarak tanınan gençliği belirsizdir.

Billy the Kid muhtemelen 1859’da New York City’de doğdu ve daha sonra ailesi Indiana, Kansas ve Denver’a taşındıktan sonra Santa Fe, New Mexico’ya yerleşti. Annesi veremden ölünce yetim kalan Henry, kardeşinden ayrıldı ve vesayet evlerine yerleştirildi. Çaldığı kıyafetler nedeniyle Eylül 1875’te bir Çin çamaşırhanesinden hırsızlık yapmaktan tutuklandıktan sonra, iddiaya göre hapishane bacasından tırmanarak kaçtı ve sonunda güneydoğu Arizona’ya gitti.

1876 yılında, at hırsızlığı ile tanınan bir Arizona çetesine katıldı. 1877 yılında, bir demirciyi öldürmekle suçlandıktan sonra, New Mexico’ya kaçıp başka bir hırsız çetesiyle birleşti. 1878 yılında, Lincoln County Savaşı olarak adlandırılan olayda bir çiftçinin cinayeti için intikam almaya yeminli bir regülatörler grubuna katıldı. 1880 yılına gelindiğinde, adı tabloid gazetelerinde yayılmıştı.

“Billi, Amerikan yalnızının simgesi haline geldi: zorluklarla mücadele eden küçük adam; yıkımına kararlı hükümet ve iş dünyası güçlerine karşı savaşan yanlış anlaşılmış genç,” diye yazdı Markley. “Herkes Billy the Kid’le ilişkilendirilmek istedi – onun çiftliğinde kaldı veya onun atlardan birini çaldı.”

Başına 500 dolar ödül konulan kaçak, 14 Temmuz 1881’de New Mexico Şerifi Pat Garrett tarafından vuruldu.

Belle Starr

749px belle starr full416817522838255763

Varlıklı, Konfederasyon yanlısı bir ailede doğan Myra Maybelle Shirley Starr”sonradan Belle olarak bilinir ve sonunda “Haydut Kraliçe” olarak anılır”1864 yılında Scyene, Teksas’ta bir gençken haydut Jesse James ve Younger kardeşler ailesinin evini saklanma yeri olarak kullandılar.

Sonraki yıllarda Starr, üç haydutla evlendi: 1866’da Younger, James ve Starr çeteleriyle ilişkisi olan Jim Reed; 1874 yılında polis tarafından öldürüldü. 1878 yılında Bruce Younger ile ve 1880 yılında Cherokee kökenli Sam Starr ile evlendi.

Belle Starr ve Sam Starr daha sonra at hırsızlığı suçlamasıyla federal suçtan dolayı hapis cezası aldı. 1886 yılında tekrar at hırsızlığı suçlamasıyla karşı karşıya kaldı. Bu seferki davadan, hukuki yetenekleri sayesinde beraat etti. Ancak bu süreçte kocası ve bir Hint polisi birbirlerini vurarak öldürdü.

Starr kendisi, 40 yaşında, 1889 yılında Oklahoma’daki Cherokee Ulusu’ndaki kabinine yakın bir yerde öldürüldü. Bazıları, Texas Eyalet Tarihi Derneği’nin iddia ettiği gibi, son zamanlarda atını kötü muamele ettiği için dövdüğü oğlu Ed Reed’i şüpheli görüyor. Cinayet asla çözülmedi.

Ölümünden iki gün sonra, The New York Times onu “sınırlarda görünen en çaresiz kadın” olarak adlandırdı.

Butch Cassidy

july2022 vignette1745779812240100626

1866 yılında Utah’ın Circleville şehrinde, Robert LeRoy Parker adıyla doğan ünlü haydut, sonradan Butch Cassidy adını benimseyerek tanındı. Ailesi Mormon olan Cassidy, 13 çocuktan biri olarak büyüdü ve gençliğinde ailesine yardım etmek için bir çiftlikte çalıştı. İddialara göre, haydutluk yapan Mike Cassidy ile tanıştı ve ondan “daha iyi bir ama açıkça hileli bir yaşam sürmeyi” öğrendi.

Telluride, Colorado’daki altın madeni bölgesine yerleştikten sonra, Cassidy ve üç adamı 24 Haziran 1889’da ilk suçlarını işlediler ve bir banka soygunu yaparak 20,000 dolar çaldılar.

Yeni adını benimseyen (bazıları “Butch” adının kasap olarak çalıştığı bir dönemden geldiğini söyler) ve Wyoming’de saklanan Cassidy, çetesiyle birlikte “Wild Bunch” olarak bilinen haydut çetelerine katılmaya başladı. Bu çete arasında Sundance Kid olarak bilinen Harry Longabaugh da vardı.

1894 yılında at hırsızlığı suçundan 18 ay hapis yattıktan sonra, Cassidy’nin çetesi 1896’da Montpelier, Idaho’daki bir bankayı soyarak 7,000 dolar çaldı. Çete daha sonra Güneybatı’da birkaç soyguna daha karıştı, bunlar arasında New Mexico’daki Rio Grande tren soygunundan 70,000 dolarlık bir servet ele geçirmek de vardı.

Yetkililerin peşlerine düşmesiyle, Cassidy ve Longabaugh sonunda Arjantin’e kaçtılar. Cassidy, iddiaya göre 1908’deki ölümüne kadar tren ve maaş soygunlarına devam etti.

Peki, o ölüm konusunda: Çoğu tarihçi, Butch ve Sundance’in Bolivya’da çıkan bir çatışmada öldüklerini söylüyor, ancak diğerleri ikilinin kaçtığını ve başka kimlikler altında yaşamlarını sürdürdüklerini iddia ediyorlar.

John Wesley Hardin

ade28aeb3db0b4580e5b7276d34d4e6228129721069430802323998

Kaç kişiyi öldürdü? Yirmi mi? Kırk mı? Elli mi? Toplam ölüm sayısı belirsiz olabilir, ancak John Wesley Hardin’e göre hepsi öldürülmeye layıktı. “Öldürülmesi gerekmeyen birini asla öldürmedim,” dedi ve bunu hiç çekinmeden söyledi.

Tüm raporlara göre, Hardin Amerikan Güneybatısı’ndeki en tehlikeli silahşörlerden biriydi. “John Wesley Hardin ile karşılaştırıldığında, Billy the Kid bir acemi gibiydi,” diye yazdı Lee Floren John Wesley Hardin: Texas Silahşör kitabında. “Çünkü Wes Hardin 21. doğum gününe ulaştığında, 27 cinayetle suçlanıyordu.”

1853 yılında Texas’ın Bonham şehrinde bir Metodist vaizin oğlu olarak doğan Hardin, asi doğasını erken gösterdi: Okul çocuğu iken bir sınıf arkadaşını bıçakladı, 15 yaşında bir siyah adamı tartışma sırasında öldürdü ve Konfederasyon yanlısı olarak, Texas Eyalet Tarihi Derneği’ne göre birkaç Birlik askerinin hayatını aldığını iddia etti.

Daha on iki cinayetin ardından 1872 yılında teslim oldu, hapisten kaçtı, Yeniden Yapılanma karşıtı harekete katıldı ve katletmeye devam etti, toplum rapor etti. Karısını ve çocuklarını kaçarırken yakalanan haydut Texas Rangers tarafından 1877 yılında Florida’da Charles Webb adlı bir yardımcı şerifin cinayetiyle 25 yıl hapis cezasına çarptırıldı. Hapis cezası sırasında defalarca kaçma girişiminde bulundu, teolojik kitaplar okudu, pazar okulunun başmüdürü olarak görev yaptı ve hukuk okudu ve yazdı otobiyografisi. 1894 yılında 16 mart te affedilip ardından baroya kabul edildi.

Ancak düz ve dar hayatı pek uzun sürmedi. 19 Ağustos 1895 ‘de Selman, John , tarafından ACME salonunda vurulmuş olduğu düşünülmektedir.


Okusana.ORG sitesinden daha fazla şey keşfedin

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Bir Cevap Yazın